İyi Bir Site, Kaliteli İçerik Olmadan Sıralama Alabilir mi?

İyi Bir Site, Kaliteli İçerik Olmadan Sıralama Alabilir mi?
Yazar : Ahmet Haşim Erdoğan Ocak 25, 2019 Kategori : Genel

Google mühendislerinden birisi olan John Mueller, “Teknik Anlamda İyi Bir Site Kaliteli İçerik Olmadan Sıralama Alabilir mi?” sorusuna cevap verdi. John Mueller, Hangout üzerinden yapmış olduğu site yöneticileri toplantısı esnasında bir soruya cevap verdi. İşte o soru

İyi Bir Site, Kaliteli İçerik Olmadan Sıralama Alabilir mi?

“Web sitemizde Search Console’a göre sıfır sorun bulunuyor. Mobil harika ve UX’te performansınız harika. Sıralamayı iyileştirmek için neler yapmamız gerek?”

John Mueller, bu soru karşısında şu cevabı verdi, “Teknik detaylar ile bu kadar ilgilenirken büyük resmi unutmamanız gerekir. Sırf web sitesinin tüm teknik detayları iyi diye Google, bu siteyi sıralamalarda yükseltmez. Her halükarda sitede bulunan içeriklerin kullanıcı aramaları ile alakalı olması gerekir. Teknik sorunların çözülmesi site için önemlidir fakat, sitedeki içeriklerinde insanlar için yararlı olması gerekiyor.”

Mueller’in bu açıklamasının devamında site sahiplerine birkaç öneride bulunmuş. Mueller, site sahipleri kullanıcıların yaşadıkları sorunları ve bu sorunları nasıl çözeceklerine dair içerikler üretmesi gerektiğini belirtti. Mueller’in yapmış olduğu açıklamayı YouTube adresinden izleyebilir ve yazıda bahsedilen bölüme ulaşabilirsiniz. Bildiğiniz üzere her site yöneticisi Google taraflarında üst sıralarda yer almak ister. Çünkü kullanıcıların birçoğu arama sayfalarında üst sıralarda yer alan sitelere tıklıyor ve aradıkları şeyi bulmaya çalışıyorlar. Durum bu şekilde olunca web siteleri de birçok konuda rekabete giriyor.

Asıl önemli olan noktalardan birisi, site yöneticilerinin veya site içerisinde bulunan editörlerin kullanıcıların aradıkları şeylere göre içerik üretmeleri gerektiğidir. John Mueller, bu konuda çok fazla açıklama yapmasına rağmen içeriklerin yanı sıra sitenin tasarımı ve işleyişinin de önemli olması gerektiğini söylüyor. Örnek vermek gerekirse, sitenizin kesinlikle mobil uyumlu (Responsive) olması gerekiyor. Her ne kadar bilgisayardan kullanıcılar gelse de günümüzde gelişen akıllı telefonlar nedeniyle, akıllı telefonlardan herhangi bir siteye girmek çok daha basit. Ayrıca bilgisayarları her yerde ve her zaman kullanamıyoruz. Fakat konu akıllı telefonlara gelince, sahip olduğumuz akıllı telefonları internetin olduğu her yerde kullanıyoruz.

Bu da demek oluyor ki akıllı telefonlardan web sitelerine ulaşım, bilgisayarlara göre çok daha fazla. Farklı şirketler tarafından ortaya çıkarılan raporları inceleyerek de bu sonuca ulaşabilirsiniz.

Sosyal Medya Paylaşımları

Benzer İçerikler

Google Tarafından Sevilen Site Tasarımları Google Tarafından Sevilen Site Tasarımları
İmza İnternet Teknolojileri
2019'un Web Tasarım Trendleri 2019’un Web Tasarım Trendleri
İmza İnternet Teknolojileri

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.