İçerik Ajansı

İçerik Ajansı

Markaların içerik için gerekli zamanı ayırması, içerik üreticisi istihdam ederek içerik planlaması yapması çoğu zaman mümkün olmazken, etkin sonuçların alınabilmesi adına içerik ajansı desteği alınmalıdır. Ajans desteği sayesinde içerikteki altın anahtarların kullanılabilmesi ve istenen etkilerin yaratılarak pazarda dikkat çekilebilmesi mümkün olabilir. Bu noktada içerik ajansı önemli bir rol oynamaktadır.

İçerik ajansı ne iş yapar?

Markaların yer alacağı tüm mecralarda, içerik en kritik bölümdür. Doğru görsellerle desteklenecek içerikler, markaların doğru yansıtılmasını sağlar. Verilmek istenen mesajlar, şirket vizyonu ve misyonu ile uyumlu bir şekilde hazırlanmalıdır. İçerik ajansı ise tüm bu aşamalarda markalara destek sağlayarak tüm operasyonları yürütmektedir. Çalışmalara başlandığı aşamadan itibaren doğru içerik stratejileri ile ajans tarafından çalışmalar belirli planlamalar dahilinde sürdürülmektedir. Bu sayede hem markanın beklentileri karşılanarak en iyi şekilde yansıtılması sağlanıyor hem de müşteri ve potansiyel kitlelere doğru bir şekilde ulaşılması mümkün olabiliyor. İçerik ajansları bu hedefleri yakalayabilmek adına ise web sitesi içerikleri, kategori yazısı içerikleri, blog içerikleri, ürün tanıtımları ve sosyal medya içerikleri gibi çok farklı kriterleri olan alanlarda içerikler üretmektedir.

İçerik ajansı ne tür içerikler hazırlar?

İçerik ajansı tarafından hazırlanacak içerikler, çok fazla çeşitlilik söz konusudur. Bu çeşitlilik arasından belirleyici olan ise markaların beklentileri ve hedefleridir. Ajans tarafından bu doğrultuda verilecek karar ile içerikler hazırlanmaya başlanır. Ajanslar tarafından hazırlanabilecek içerik çeşitleri ise şöyledir;

  • Listeler
  • Rehber içerikler
  • Soru & Cevaplar
  • Şirketin çalışmalarını, hizmet ve ürünlerini ön plana çıkaracak bültenler
  • Web sayfalarında yer alacak tüm içerikler için tanıtım ve metinler

Dijital içerik pazarlaması nedir?

Hazırlanan içeriklerin, potansiyel müşterilere ulaştırılması adına yapılan çalışmalar ise dijital içerik pazarlaması olarak tanımlanmaktadır. İçerik pazarlaması ile içerikler doğru mecralarda hedef kitleyle buluşturulmaktadır. Bu nedenle içerik ajanslarını başarısını doğrudan etkileyen bir çalışma da içerik pazarlamasıdır. Bu pazarlama çalışmalarında sektör trendlerini takip etmek, sosyal medya gibi alanları doğru bir şekilde kullanmak önemlidir. Markanın çalışmalarına göre tercih edilecek mecralar farklılıklar gösterebilir. Bu nedenle pazarlamada öncelikli olarak kullanılacak kanallar doğru bir şekilde belirlenmeli ve bu mecralardaki içerikler, okuyan kişiyi harekete geçirecek etkide olmalıdır. Tüm bunları doğru bir şekilde gerçekleştirebilecek içerik ajansı ise markaların kısa sürede yükselmesini sağlayabilir.