2018 Yılının SEO Kriterleri

2018 Yılının SEO Kriterleri
Yazar : İmza İnternet Teknolojileri Mart 22, 2018 Kategori : SEO

Google her geçen yıl algoritmasını geliştirmeye devam ediyor. Google geçtiğimiz yıl algoritma güncellemelerini art arda yolladı, bu bir çok siteyi kötü yönde etkilerken bazı site yöneticilerinin ise yüzünü güldürdü. SEO alanında 2018 yılında bizi neler bekliyor?

İşte 2018 Yılının SEO Kriterleri

Bu yıl kullanıcıların istediği olacak gibi gözüküyor. Buda bize sayfa içi SEO’nun önemini gösterirken sizlere bir kaç adımda nasıl arama motorlarına uygun yazı yazılır hakkında bilgiler vereceğiz.

Arama motorları kullanıcının sevdiği siteleri sevmeye çalışır kullanıcı sitenizde ne kadar duruyor ve etkileşimde bulunuyorsa arama motorları sizi o kadar çok sever. Yazılarınızda en az bir adet görsel kullanın, kullandığınız resimlerin ise lisanslarına dikkat edin veya kendi görsellerinizi kullanın. Önde gelen arama motorlarının veri toplayan tarayıcıları ve analitik araçları var. Bu servisler sayesinde sitelerin durumlarını ve hız bilgilerini elde ediyorlar. Bu bilgiler doğrultusunda daha hızlı siteleri kullanıcılar için daha öne taşımak gibi bir niyetleri var.

Güvenlik Sertifikaları

Geçtiğimiz yıl güvenlik sertifikaları yani SSL kullanımı hakkında bir kaç duyuru yayınlayan Google bu yıl ise güvenli olmayan siteleri tamamen ortadan kaldırmak için çalışıyor. Dünya’nın en çok kullanılan tarayıcısını’da bu işe alet edip önce sıralama düşürtüyor daha sonra sitenizin direkt olarak gelen ziyaretçi girişlerini’de kapatıyor.

  • SSL sertifika kullanın Cpanel bu hizmeti ücretsiz veriyor artık.
  • Sitenizin bulunduğu sunucudaki siteleri kontrol edin zararlı site varsa sunucu değiştirin.

Özgünlük Ve Güncellik

Yıllardır Google bizi bu konuda bizi uyarıyor, durmadan gönderilen güncellemeler ile özgün olmayan, başlık ve içerik uyumsuzluğu gibi hatalara düşen siteleri sıralamanın en altına indirdi zaman zaman ise komple ortadan kaldırdı. Güncel siteleri ziyaretçiler çok sever ve bir nevi bağımlı olurlar. Google’da insanlar gibi sitenize bağımlı olmayı seviyor eğer siteniz özgün ve güncel ise 2018 yılında üst sıralarda yeriniz hazır.

  • Güncelliğe önem verin hatta her gün yazınızı sabit bir saatte yayınlayın.
  • Asla kopya içerik barındırmayın ve özgün olmayan sitelerden backlink almayın.

Yerel İşletmeler Büyüyecek

Mobil cihazlar geliştikçe kullanım oranları paralel şekilde arttı. Artan kullanıcılar yeni teknolojilere merhaba derken kişisel asistanların kullanım oranı ciddi oranda artış gösterdi. Asistanlar ise sorulan soruların cevabını Arama Motorlarında almaya bayılıyor gibi gözüküyor bu sebeple işletmenizi veya hizmet verdiğiniz işletmeyi Google Maps, Here WeGo ve Apple Haritalara eklerseniz etkileşiminizi arttıracaktır.

  • Tüm harita servislerine kayıt yaptırın.
  • İşletmenizin adını arama sonuçlarına uygun, bol fotoğraflı ve anlaşılabilir konum bilgileri girin.

Mobil Kullanıcıya Önem Verin

Mobil kullanılabilirlik için uğraşan arama motorları kullanıcılarını mobil uyumluluğu olan sitelere yönlendirmeyi çok seviyor. Arama Motorlarını arama sonuçlarını Web araması ve Mobil araması olarak ikiye ayırmış durumda arama sonuçlarındaki konumunuz iki platformda farklı gözükmesi gayet normaldir. Kullanıcılar artık mobil cihazlardan internete çıktığı için sitenizin mobil uyumlu olması ve bunu arama motorlarının istediği şekilde yapmanız gerekmektedir.

  • 2018 Yılında Mobil uyumlu olmayan siteler arama sonuçlarında sıralama kaybedecektir.
  • AMP kullanan sayfalar geçen yıla göre daha fazla öne çıkacak.
Sosyal Medya Paylaşımları

Benzer İçerikler

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.