AMP’nin SEO’ya Etkisi

AMP'nin SEO'ya Etkisi
Yazar : İmza İnternet Teknolojileri Nisan 13, 2018 Kategori : SEO

2015 Yılında Google tarafından tanıtılan AMP Mobil kullanıcılarının sitelere daha düşük veri kullanımı ile ve daha hızlı girmesini sağlayan bir sistem. Google önderliğinde açık kaynak olarak geliştirilen sistem, kullanıcı ve site sahipleri için çok işe yarar bir servis haline geldi. Peki AMP’nin SEO’ya etkisi nedir?

AMP Nedir?

AMP sayfaları diye tabir edilen Açılımı Hızlandırılmış Mobil Sayfalar olan AMP bir kaç yılda çok büyük bir ivme alarak hem gelişimi arttı hem de kullanan site sayısı oldukça arttı. Sitenin normal yüklenme süresinden gözle görülür ve hissedilir şekilde daha hızlı açılmasını sağlıyor ve ziyaretçilerinizin daha az veri trafiği oluşturmanızı sağlıyor. Tasarım olarak çok sade renkler ile donatılan AMP ilk çıktığı zamanlarda tasarımın değiştirilmesine izin verilmiyordu. Sadece renkler değiştirilebilirken şuanda kendi tasarımınızı yapabileceğiniz AMP sistemleri var.

AMP Sıralamayı Değiştirir Mi?

AMP kullanan siteler mobil ziyaretçiler için birinci seçenek olacağını Google tarafından onaylandığı için Sıralamada önemli değişiklikler oluyor. AMP sayfalar anında açıldığı için google önem veriyor ve sıralama faktörü olarak kullanıyor. Arama sonuçlarında yıldırım simgesi ile sayfanın AMP olduğunu belirtiyor. Kendi deneyimlerimize göre konuşur isek kullanıcıların AMP sayfalara ilgisi oldukça fazla ve mobil ziyaretçilerin büyük kısmı sayfanın Hızlandırılmış olmasını tercih ediyor. Yazı içeriği değişmeden görselleri ile beraber gözüktüğü için siteye bir zararı olmuyor.

AMP Nasıl Siteye Eklenir?

AMP açık kaynak olduğu için hiç bir ücret ödemeden sitenize ekleyebilir ve sayfalarınızın AMP olmasını sağlayabilirsiniz. WordPress gibi içerik yönetim sistemlerinin eklenti arama kısımlarına “AMP” yazarak basit bir şekilde sitenize kurulum yapabilirsiniz.

AMP’nin SEO’ya Etkisi

Sitelerin hızlı olması arama motorları için her zaman bir sıralama kriteri olarak kullanıldı. Kullanıcıların %53 gibi büyük bir oranı 3 saniyeden uzun açılan sitelerden hemen çıkıyor ve sitede durma süresini azaltıyor. Hemen çıkma oranı arttığı için arama motorları sitenizi geri sıralara çekmeye başlayacaktır. AMP sayesinde içerikleriniz bir saniye civarında muhteşem bir değer ile açıyor. Mobil sıralamada Hızlandırılmış Mobil Sayfaların daha üst sıralarda gözükeceğini dile getiren Google AMP’nin SEO’ya etkisini dillendirmiş oldu.

Sosyal Medya Paylaşımları

Benzer İçerikler

AMP, Organik Trafik Artışına Neden Oluyor AMP, Organik Trafik Artışına Neden Oluyor
İmza İnternet Teknolojileri

3 Yorumlar

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 • Maxi

  Amp çok gereksiz bir teknolojidir, Kurar kurmaz sitelerinizin gerilediğini göreceksiniz. 5 aydır kullandım, neredeyse yüzde 60 geriye gittim, tavsiye etmiyorum emeklerinize yazık. Durmadan amp’de güncelleme getiriyor yok resim şu şekilde olacak, yok schema uygun olacak, vs vs. Googleye bağımlı robot hale geliyorsunuz.

  Cevapla
 • murat yaramış

  AMP kurulumu yaptıktan sonra bırakın seo ya etki yapmasını çoğu içeriğimiz webmaster tools tarafından perişan edildi. Hatta url kaybımız bile çok oldu. çoğu kelimede gerileme oldu. ya biz kullanmasını beceremedik bir inceliği var, yada çok zararlı.
  varsa inceliği anlatırsanız seviniriz…

  Cevapla