Featured Snippet nedir?

Yazar : Hakan Göçmez Aralık 03, 2020 Kategori : SEO

Google tarafından arama sonuçlarında daha farklı bir gösterim sağlamak adına geliştirilen Featured Snippet, kısa süre içerisinde arama motorunun en çok ilgi çeken özelliklerinden birisi haline geldi.

Featured Snippet nedir, ne işe yarar?

öne çıkarılmış snippet olarak Türkiye’de tanımlanan bu özellik, kullanıcıların sorgulama yaptıktan sonra istediği veriye direkt sonuç sayfası üzerinden erişmesini sağlamaktadı. 0. pozisyon olarak da tanımlanan bu özellik ile birlikte kullanıcılar çoğu zaman siteye gitmeye gerek kalmadan bilgiye erişebilmektedir. Bu, Google ve kullanıcılar için çok olumlu bir özellik olsa da özellikle web site sahipleri için bir dezavantaj yaratabilmektedir. Normal sorgulamalarda üst sıralarda yer almayı başarmış bir web sitesi kullanıcılar tarafından yapılan sorgulamalar sonucunda sitesine ziyaretçi çekmeyi başarırken Featured Snippet ile birlikte kullanıcılar çoğu zaman siteye girme gereği duymamaktadır. Bu nedenle bir hit kaybından söz edilebilir. Ancak özellikle bir web sitesinin burada doğru bir şekilde yer alması, Google tarafından o web sitesinin sevildiğini ve değer verildiğini de göstermektedir. Özellikle içeriklerin hazırlanması sırasında kullanıcıların okudukları bilgiler sonrasında devamını okumaya teşvik edilmesi, bu sıralamalardan da yine de hit çekilmesi adına önemli bir avantaj yaratmış olacaktır.

Featured Snippet (Öne Çıkan Snippet) Nasıl Yapılır?

Web site sahiplerine bu işlemler için yapabileceği herhangi bir ayarlama bulunmamaktadır. Kullanıcı odaklı içerikler çalışmak öncelik olmalıdır. Kullanıcıların arama motoru üzerinden yaptıkları sorgulamalarda sonuçlarına net bir şekilde ulaşacağı içeriklerini sitelerde yer alması ve aynı zamanda seninse anlamında desteklenmesi sonuçlarda web sitesinin öne çıkar olmasını sağlayabilir. özellikle sorulara yönelik hazırlanmış olan sayfalar ve içerikler Google tarafından daha fazla önemsenmek indir. İçeriğinizi doğru bir şekilde hazırlayarak kullanıcıları doyurucu bir bilgi ile karşılarsınız simit alanından dahi çok yüksek bir hiç alabilmeniz mümkündür.

Sosyal Medya Paylaşımları

Benzer İçerikler

Featured Snippet Nedir Featured Snippet Nedir?
İmza İnternet Teknolojileri

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.