Favicon Nedir?

Yazar : İmza İnternet Teknolojileri Ocak 29, 2021 Kategori : Wordpress

Bir web sitesinin görsel kimliği olarak kabul edilebilecek ve tarayıcılarda da küçük boyutuyla yer alan simge, favicon olarak adlandırılır. Favorites Icon’un kısaltması olarak kullanılan favicon, web sitesinin tanınırlığını arttırdığı gibi özellikle mobil kullanımlarda daha fazla göze çarpmaktadır. Favicon’lar logolarla karıştırılmamalıdır. Ancak bazen iki görsel aynı olabilir. Küçük boyutu ve çözünürlüğü nedeniyle favicon’un daha da küçük boyutlu olması gerekir. Bir web sitesini favorilere eklediğinizde ya da mobil cihazda ana dizine siteye eklediğinizde sitenin faviconu ana görsel olarak ayarlanır. Bu tür durumlarda iyi bir şekilde hazırlanış, kullanıcıya hitap edecek ve aynı zamanda site ile bağ kuracak bir görselin kullanılması önemlidir.

Faviconda teknik detaylar

Favicon için belirli teknik detaylar olduğu gibi favicon 16×16 piksel boyutunda (ya da katlarında) .ico uzantılı olması gerekir. Tarayıcıda bir web sitesi açıldığında web sitesinin isminin yanında yer alan ikonlar, küçük resimler favicondur. Tüm tarayıcılar, Favicon desteği sağlar.

Favicon nasıl eklenir?

Sitesi için bir favicon eklemek isteyen kişilerin 16×16 ya da katlarındaki bir görseli hazırlaması, .ico formatıyla hazırlaması gerekir. Eğer favicon hazırlama konusunda teknik altyapınız bulunmuyorsa, favicon maker gibi online siteleri kullanabilir ya da ikon sitelerinde yer alan kullanımı ücretsiz ikonlar da tercih edilebilir.

Ardından site sunucusuna ya da herhangi bir dış adrese yüklenecek olan bu görsel, sitenin <head> </head> etiketleri arasına eklenir. Bu sayede sitede favicon gösterilmeye başlanacaktır. Eklenmesi gereken kod ise şöyledir;

<link rel=”shortcut icon” href=”favicon.ico”>

Kodda yer alan favicon.ico kısmındaki adres eğer site sunucunuzun ana dizine eklendiyse değiştirilmesine gerek yoktur. Ancak ana dizin dışında ya da harici bir yerde barındırılmışsa bu bölümü, ilgili görselin adresi ile değiştirmeniz gerekecektir. Yapacağınız bu ayarlamalar, sitenizdeki favicon eksiğini kolayca giderecektir.

Sosyal Medya Paylaşımları

Benzer İçerikler

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.